Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Pietrzykowie

PRZEKAŻ 1,5% NA "NASZĄ SZKOŁĘ"

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Utworzono dnia 01.03.2021
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto to ustanowione w 2011 roku ma upamiętnić wszystkich  bohaterów i bohaterki polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Za swoje przywiązanie do ojczyzny 
zapłacili najwyższa cenę, w czasach Polski Ludowej prześladowani i skazywani na śmierć. 
Dzisiejsze Święto ma przypominać o ich poświeceniu.
 

Czwartkowa lekcja historii w klasie VIII poświęcona była bohaterskim Polkom i Polakom, którzy przeciwstawiali się sowietyzacji Polski po zakończeniu II wojny światowej i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku. Jeszcze do niedawna historia o nich milczała.
W czasie zajęć uczniowie poznali sytuację społeczno-polityczną, która ukształtowała losy Żołnierzy Wyklętych oraz politykę władz komunistycznej Polski wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego: propagandowe oczernianie, okrutne, bezprawne sądzenie i karanie oraz usuwanie z pamięci społecznej.

Następnie uczniowie obejrzeli prezentację, która pokazywała najważniejsze postaci wśród Żołnierzy Wyklętych:


rotm. Witold Pilecki – p.s. Druh, żołnierz Armii Krajowej, więzień i organizator ruchu oporu w KL Auschwitz. Autor raportów o Holocauście. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci, stracony w 1948 r. Pośmiertnie w 2006 otrzymał Order Orła Białego.

Danuta Siedzikówna – pseudonim Inka. Sanitariuszka 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK, działającej na Pomorzu, zamordowana w 1946 roku w wieku 18 lat.

August Emil Fieldorf, ps. Nil, generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, Zast. Komendanta Głównego AK. Oznaczony Orderem Orła Białego.

Józef Franczak, ps. Lalek, wachmistrz Wojska Polskiego. Uznawany za ostatniego członka i partyzant polskiego podziemia niepodległościowego. Poległ w walce z grupą SB, po 24 latach działalności w konspiracji antykomunistycznej.

Po obejrzeniu prezentacji ósmoklasiści próbowali analizowalić wybory jakich dokonać musieli żołnierze podziemia niepodległościowego wobec przejmowania władzy przez komunistów: Walczyć czy ...?

Na koniec odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, w jaki sposób można przywracać pamięć o uczestnikach tamtych wydarzeń i ofiarach zbrodni komunistycznej, bo przecież Żołnierze Niezłomni walczyli o wolność ojczyzny ale nie doczekali wolnej Polski. Oddali życie za wolną Polskę, a wielu z nich nie ma nawet swoich grobów. Jednak pamięć o nich nie zginęła. Dziś na nowo stali się bohaterami.

red.: AW

 

ŚWIETLICA SOCJOTERAPEUTYCZNA

STOP SZKOLNEJ AGRESJI

NASZE PRZEDSZKOLE BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMACH

NASZA SZKOŁA BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMACH

PROGRAM DLA SZKÓŁ