Wyjątkowy wieczór kolęd i pastorałek

Utworzono dnia 17.12.2023

16 grudnia 2023 r. w Sali Wiejskiej w Pietrzykowie odbyło się, zgodnie z tradycją, uroczyste „ Kolędowanie”. Tego wieczoru rozbrzmiewały najpiękniejsze, polskie kolędy. Wydarzenie rozpoczął „taniec aniołów”, czyli uczennic klasy VII i VIII do klimatycznego utworu irlandzkiej wokalistki Enyi,  dziewczyny wystąpiły w pięknych rozświetlonych strojach, oświetlając ciemną salę. Taniec wywołał spore wrażenie na wszystkich  zgromadzonych gościach.

Następnie głos zabrała Pani Dyrektor – Dorota Kurek, która oficjalnie powitała zaproszonych gości, m.in.: Posła na Sejm RP – Pana Michała Pyrzyka, starostę wrzesińskiego Pana Dionizego Jaśniewicza, burmistrza Pyzdr Pana Przemysława Dębskiego, przewodniczącą Rady Miejskiej Pyzdr Panią Justynę Sosnowską oraz pozostałych gości, a tym samym otworzyła uroczystość.

Jako pierwsza zaprezentowała się grupa „ Maluszki” i oddział sześciolatków, którzy wykonali przygotowane tańce do utworów znanych piosenek świątecznych, występując w pięknych strojach, przygotowanych na tą uroczystość. Dzieci otrzymały gromkie brawa od publiczności. Niezwykłe i jednocześnie wielkie wzruszenie wywoływały wśród słuchaczy prezentacje kolęd w wykonaniu klas I-III oraz IV-VIII. Ta piękna atmosfera Świąt Bożego Narodzenia sprawiła, że wszyscy z wielką radością śpiewali i towarzyszyli wykonawcom podczas przedstawianych kolęd. Zachwyt i muzyczne uniesienie roznieciły także kolędy: „ Gdy śliczna panna” oraz „ Dzisiaj w Betlejem” w wykonaniu naszej absolwentki Amelii Kubasiewicz.  Na scenie wystąpiła także dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły wykonując wspólnie pastorałkę, która została z entuzjazmem przyjęta przez publiczność. Kolędę zaśpiewali także zaprzyjaźnieni z nami wychowankowie Środowiskowego Domu Samopomocy „Jutrzenka” z Pietrzykowa. Całość uwieńczył występ Pyzdrskiej Orkiestry Dętej - zgromadzeni goście wsłuchiwali się w znakomite interpretacje kolęd w ich wykonaniu.

Na zakończenie głos zabrali zaproszeni goście oraz dyrektor szkoły pani Dorota Kurek, która podziękowała wszystkim za zaangażowanie, realizację i pracę włożoną w przygotowanie kolędowania  oraz zaproszonym gościom za przybycie i przepiękną atmosferę.

Jak co roku, tak również i w tym pamiętaliśmy o zbliżających się imieninach ks. Zenona Kozłowskiego. Pani Dyrektor wraz z nauczycielami i uczniami złożyli księdzu najszczersze życzenia a zgromadzeni goście – głośno odśpiewali „ Sto lat”.

Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. To piękna tradycja. Warto ją pielęgnować i przekazywać - dzieciom.

Szczególne podziękowania dla p. Karola Budzińskiego za uwieńczenie naszego kolędowania w kadrach fotografii.

red. MS

Zapraszamy na film: